Diely zo zliatiny titánu pre lekárske vybavenie
Chrbtový implantát sa zlomí pri 14 000 záťažových cykloch počas únavového testovania PMDA. Váš 8-mesačný vstup na japonský trh sa zastaví. Nástroje v hodnote 340 000 EUR sú nečinné. Hlavná príčina: 0,03 mm odchýlka steny závitu od 3-osového CNC — mala byť 5-osová. Toto je rozdiel medzi dodávateľom, ktorý uvádza „titánové diely“ a tým, ktorý rozumie prietoku zrna ASTM F136 pre nosné implantáty. Čína Super Tech Co., Ltd. vyrába tento rozdiel.
- Predstavenie výrobku
Prečo titán poskytuje to, čo oceľ nedokáže
Titán poskytuje kombináciu, ktorú nemôže replikovať žiadna nehrdzavejúca oceľ ani kobalt{0}}chróm: biologická kompatibilita spĺňajúca ISO 10993, cytotoxicita, pevnosť-k-hmotnosti o 40 % vyššia ako 316L a modul pružnosti (110 GPa pre Ti-6Al-4V) znižujúci namáhanie kortikálnej kosti 183 GPa12- oceľ 12 GPa1 tienenie, ktoré spôsobuje kostnú resorpciu.
Pre výrobcov zdravotníckych pomôcok v Nemecku, Japonsku, Indii a juhovýchodnej Ázii je titán regulačným predpokladom, nie voľbou materiálu. Implantáty EU MDR triedy IIa+ vyžadujú ISO 10993-1:2018. Japonský PMDA vyžaduje MHLW Notification 169. Indický CDSCO sa riadi pravidlami IMDR. Všetky tri odkazujú na ISO 5832-3 pre Ti-6Al-4V – a všetky tri vyraďujú materiál bez nej.
ASTM F136 vs F1472 vs F67: Výber triedy
ASTM F136 / ISO 5832-3 (Ti-6Al-4V ELI, Grade 23) je prvotriedna trieda pre nosné-implantáty – bedrové drieky, kolenné femorálne komponenty, miechové klietky, zubné implantáty. Označenie ELI obmedzuje obsah kyslíka na 0,13 % (v porovnaní s 0,20 % v stupni 5), čím sa znižuje prechod z ťažného na krehký a zvyšuje sa lomová húževnatosť o 20 %. V prípade implantátov, ktoré prežili 10+ miliónov cyklov záťaže in vivo, to nie je akademické.
|
Nehnuteľnosť |
F136 (23. stupeň ELI) |
F1472 (5. ročník) |
F67 (2. stupeň CP) |
|
Štandardné |
ASTM F136 / ISO 5832-3 |
ASTM F1472 |
ASTM F67 / ISO 5832-2 |
|
Aplikácia |
Ložiskové implantáty- |
Chirurgické nástroje |
Implantáty bez-zaťaženia- |
|
Medza klzu (MPa) |
Väčšie alebo rovné 795 |
Väčšie alebo rovné 860 |
Väčšie alebo rovné 275 |
|
UTS (MPa) |
Väčšie alebo rovné 860 |
Väčšie alebo rovné 930 |
Väčšie alebo rovné 345 |
|
Predĺženie (%) |
Väčšie alebo rovné 10 |
Väčšie alebo rovné 10 |
Väčšie alebo rovné 20 |
Bežné úskalie: dodávatelia uvádzajú „Ti-6Al-4V“ bez špecifikácie ELI vs. non-ELI. Pre lekárske implantáty je prijateľný iba F136 (ELI). F1472 (5. stupeň) je určený pre aplikácie, ktoré nenesú-implantáty{15}}, ako sú napríklad rukoväte chirurgických nástrojov. ASTM F67 / ISO 5832-2 (2. stupeň CP) je ťahúňom pre nenosné implantáty – kostné platničky, skrutky, lebečné sieťky. Pasivačná vrstva TiO₂ poskytuje odolnosť proti korózii 3x vyššiu ako 316L vo fyziologickom prostredí. Každá šarža musí obsahovať certifikát EN 10204 3.1, správu o ťahu ASTM E8 a veľkosť zrna podľa ASTM E112 (menej alebo rovnajúcej sa ASTM 6 pre kovanú tyč). Zrátané a podčiarknuté: ak certifikát nešpecifikuje ELI, predpokladajme, že nie.
Ako 5-osové CNC znižuje geometrické chyby
Výrobná geometria je miesto, kde sa dodávatelia rozlišujú. Diely z medicínskeho titánu zlyhávajú z dvoch dôvodov: chyby materiálu (vyplývajúce z tavenia) a geometrické chyby (vyplývajúce z obrábania). Tibiálny podnos má zakrivený kĺbový povrch (polomer 30-60 mm), kýl s podrezaním a 4 otvory pre skrutky v uhle 15-25 stupňov od vertikály. Na 3-osovom CNC to vyžaduje 4 nastavenia - každé pridá ±0,02 mm, kumulatívne ±0,08 mm. Na 5 osiach, 1 nastavenie, celkom ±0,02 mm.
The math doesn't lie. A tibial tray with 0.08mm mismatch causes micromotion >150 mikrónov pri zaťažení - prahová hodnota, pri ktorej vláknité tkanivo obalí implantát namiesto prerastania kosti. Implantát zlyhá po 3-5 rokoch namiesto 15-20. To sú náklady na úsporu 30 % na obrábaní.
Tolerancia a špecifikácie povrchu
|
Schopnosť |
3-osové CNC |
5-osový (China Super Tech) |
Klinický vplyv |
|
Polohová tolerancia |
±0,08 mm |
± 0,02 mm |
Presnosť uchytenia implantátu |
|
Povrchová úprava (Ra) |
0.8-1.6 μm |
0.2-0.4 μm |
Znižuje priľnavosť baktérií |
|
Zložitosť funkcií |
2,5D geometrie |
Plné 3D + podrezanie |
Zodpovedá anatomickému dizajnu |
|
Počet nastavení |
4+ nastavení |
1 nastavenie |
Odstraňuje kumulatívnu chybu |
|
Presnosť závitu |
trieda 6g |
4h trieda |
Eliminuje vôľu zaisťovacej skrutky |
Drsnosť povrchu (Ra) je najcitovanejšia špecifikácia, ale najmenej diagnostická. Povrch môže mať Ra 0,4 μm a stále skrýva 50 μm mikro-trhliny od tupých nástrojov. Pre povrchy implantátov sú Rz (menej ako alebo rovné 3,2 μm nekĺbové) a zvyškové napätie (preferuje sa tlak 200-400 MPa) viac ako samotné Ra. China Super Tech monitoruje opotrebovanie nástroja každých 8 dielov prostredníctvom snímania sily, udržuje pH chladiacej kvapaliny 8,5 – 9,5 a po obrábaní aplikuje leptanie kyselinou podľa ASTM B600.
Aké regulačné cesty vyžadujú trh
Regulačné požiadavky sa výrazne líšia v Nemecku, Japonsku, Indii a juhovýchodnej Ázii. Nemecko vyžaduje označenie CE podľa EÚ MDR 2017/745. V prípade implantovateľného titánu triedy IIb posudzuje technickú dokumentáciu podľa prílohy II notifikovaný orgán (TÜV SÜD, BSI, DEKRA). Dodávateľ poskytuje materiálové certifikáty EN 10204 3.1, biokompatibilitu podľa ISO 10993-5 a 10993-10, validáciu spracovania (IQ/OQ/PQ) a riadenie rizík podľa ISO 14971. Časový harmonogram: 12-18 mesiacov.
Požiadavky Japonska, Indie a juhovýchodnej Ázie
Japonsko neakceptuje označenie CE ani FDA 510(k). Zahraniční výrobcovia určia držiteľa povolenia na uvedenie na trh (MAH) a predložia ho PMDA na základe oznámenia MHLW 169. PMDA vyžaduje certifikáty mlyna so záznamami o tepelnom spracovaní a údaje o koróznom teste JIS T 0301 - pre Japonsko-, zriedka dostupné od európskych dodávateľov. Časový harmonogram: 10-14 mesiacov pre triedu III.
Indický CDSCO vyžaduje registráciu podľa MDR 2017. Pre implantáty triedy C/D je povinný indický autorizovaný zástupca. Materiálne osvedčenia musia byť notársky overené a apostilované. Trhy juhovýchodnej Ázie sa líšia: Singapur HSA akceptuje označenie CE priamo (najrýchlejšie, 3-6 mesiacov). Malajzia MDA vyžaduje miestnu registráciu plus CE. Indonézia BPOM vyžaduje údaje z miestnych klinických štúdií pre triedu C+ (najdlhšie, 18-24 mesiacov). Thajsko FDA akceptuje CE + ISO 13485. Vietnam MOH vyžaduje licenciu miestneho distribútora. Spoločné vlákno všetkých: certifikácia výrobcu podľa normy ISO 13485, úplná sledovateľnosť (EN 10204 3.1 alebo ekvivalent) a biokompatibilita podľa série ISO 10993.
FAQ
Otázka: Čo je ASTM F136 a prečo je dôležitý pre lekárske implantáty?
Odpoveď: ASTM F136 špecifikuje Ti-6Al-4V ELI (stupeň 23) pre chirurgické implantáty. Trieda ELI obmedzuje kyslík na 0,13 %, čím zvyšuje odolnosť proti lomu o 20 % v porovnaní so stupňom 5. Pre implantáty, ktoré prežijú 10M+ záťažové cykly, je F136 jedinou prijateľnou špecifikáciou.
Otázka: Akú povrchovú úpravu môžete dosiahnuť na povrchoch titánových implantátov?
Odpoveď: Ra 0,2-0,4 μm na 5-osovom CNC, s Rz menším alebo rovným 3,2 μm. Leptanie kyselinou po opracovaní podľa ASTM B600. Zostatkové napätie overené tlakom 200-400 MPa. Správa o integrite povrchu je súčasťou každej šarže.
Otázka: Dodávate certifikáty EN 10204 3.1 pre nemecké notifikované orgány?
A: Áno. Certifikáty zahŕňajú tepelné číslo, chemickú analýzu (ICP-OES), mechanické vlastnosti (ASTM E8), hodnotenie inklúzie (ASTM E45), zrnitosť (ASTM E112). TÜV SÜD a BSI ich prijali na kontrolu technických súborov MDR od roku 2019.
Ako pracovný postup obstarávania určuje uvoľnenie šarže
Pracovný postup obstarávania určuje, či vaša prvá šarža prejde vstupnou kontrolou. Každý krok vytvorí dokumentáciu, ktorá sa dostane priamo do vášho technického súboru MDR, aplikácie PMDA alebo dokumentácie CDSCO. Dokumentácia je súčasťou výroby, nie je samostatnou dodávkou. Tu je 7-krokový proces, ktorý spúšťame pri každej objednávke lekárskeho titánu.
1. RFQ s výkresmi → 24h cenová ponuka (trieda materiálu, tolerancia, množstvo, dodacia lehota podľa ASTM F136)
2. Potvrdenie materiálu → rezervácia tepla + ukážka EN 10204 3.1 od ATS China
3. Prototyp (50 ks) → 5-osové CNC overenie + správa CMM Zeiss (15 rozmerov na AS9102)
4. Kontrola prvého článku → FAI podľa AS9102 (akceptované regulátormi EU/JP/IN)
5. Výroba (500+ ks) → kontrola v-procese každých 25 dielov + AQL 1.0 podľa ISO 2859
6. Uvoľnenie šarže → osvedčenie o zhode + záznam o šarži + matica sledovateľnosti podľa ISO 13485
7. Zásielka → obal prečistený dusíkom-podľa ASTM D4169, záznamník údajov o teplote na požiadanie
Prečo China Super Tech poskytuje dokumentáciu, ktorá prežije recenziu
China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) poskytuje diely zo zliatiny titánu výrobcom zdravotníckych pomôcok v 27 krajinách. Naša titánová prevádzka prevádzkuje 5-osové obrábacie centrá DMG MORI a Mazak s metrológiou Zeiss CMM a optickými komparátormi Keyence. Materiálové zdroje overené prostredníctvom ATS (Čína) a SGS (Japonsko). Certifikované podľa normy ISO 9001:2015, pripravuje sa norma ISO 13485:2016 (Q1 2026).
Nesúťažíme v oblasti cien. 3-obchodov vo Wenzhou o 30 % nižšie. Súťažíme v dokumentácii, ktorá prežije vašu kontrolu notifikovaného orgánu, otázky PMDA a interný audit kvality. Znie to draho? nie je. Zamietnutý materiálový certifikát stojí 10× viac v časovom oneskorení. Spočítajte si to.
Požiadajte o bezplatný balík vzoriek materiálu (kupóny F{0}} F67 s certifikátmi EN 10204 3.1) - odoslaná DHL do 48 hodín, bez poplatku a bez záväzkov pre kvalifikovaných výrobcov zdravotníckych pomôcok. Pošlite výkresy na [e-mail chránený] a získajte cenovú ponuku do 24 hodín s úplným náhľadom dokumentácie.
Populárne Tagy: diely z titánovej zliatiny pre lekárske vybavenie, Čína diely zo zliatiny titánu pre výrobcov zdravotníckych zariadení, dodávateľov, továreň, 316 Titánová nehrdzavejúca oceľ, automobilové komponenty z titánových zliatin, komponenty puzdra z titánovej zliatiny, frézované diely z titánovej zliatiny, polovodičové súčiastky z titánovej zliatiny, Zliatina titánu Columbium










